Lisa Nordén vann Bragdguldet 2012 | Runner's World + Triathlon
Annons

Medlem / Prenumerant

Logga in
Bli medlem

Lisa Nordén vann Bragdguldet 2012

Klockan 13.00 idag tisdag 4 december utsågs triathleten Lisa Nordén till vinnare av Bragdguldet 2012. I en första kommentar på presskonferensen sa Lisa att det här betydde mycket både för henne och triathlonsporten.


”För en serie bragder där silvret blev till guld" löd motiveringen från SvD:s Bragdjury när priset delades ut och Lisa Nordén beskrev känslan av att vinna som att "man går som på små vita moln".

Lisa fick SvD:s 88:e bragdguld, efter ett ovanligt långt och intensivt nämndmöte enligt SvD:s redaktionschef Ola Billger. Han uppskattar att mötet var det klart längsta sedan 2006, då Anja Pärson fick sitt första bragdguld. 

Lisa tog hem Bragdguldet framför följande nominerade:

  1. Anna-Carin Ahlquist, bordtennis – guld och silver i Paralympics.
  2. Fotbollslandslaget – hämtade upp 0–4 i Berlin.
  3. Sara Algotsson Ostholt, fälttävlan – OS-silver.
  4. Fredrik Lööf/Max Salminen, segling – OS-guld i starbåt.
  5. Handbollslandslaget, herrar – OS-silver.
  6. Juniorkronorna, ishockey – guld i junior-VM.
  7. Håkan Dahlby, skytte – OS-silver i dubbeltrap.

Svenska Dagbladets bragdgul har delats ut sedan 1925. Här är alla medaljörer.
2012: Lisa Nordén, triathlon
2011: Therese Alshammar, simning.
2010: Herrarnas stafettlag, skidor.
2009: Helena Jonsson, skidskytte.
2008: Jonas Jacobsson, skytte, handikappidrott.
2007: Anja Pärson, alpint.
2006: Anja Pärson, alpint.
2005: Kajsa Bergqvist, friidrott.
2004: Stefan Holm, friidrott.
2003: Carolina Klüft, friidrott.
2002: Susanne Ljungskog, cykel.
2001: Per Elofsson, längdskidor.
2000: Lars Frölander, simning.
1999: Tony Rickardsson, speedway.
1998: Handbollslandslaget.
1997: Ludmila Engquist, friidrott.
1996: Agneta Andersson och Susanne Gunnarson, kanot.
1995: Anrika Sörenstam, golf.
1994: Fotbollslandslaget.
1993: Torgny Mogren, längdskidor.
1992: Jan-Ove Waldner, bordtennis.
1991: Pernilla Wiberg, alpint.
1990: Stefan Edberg, tennis.
1989: Bordtennislandslaget.
1988: Tomas Gustafson, skridsko.
1987: Marie-Helene Östlund, längdskidor, ishockeylandslaget Tre Kronor.
1986: Thomas Johansson, brottning.
1985: Patrik Sjöberg, friidrott.
1984: Gunde Svan, längdskidor.
1983: Håkan Carlqvist, motocross.
1982: Mats Wilander, tennis.
1981: Annichen Kringstad, orientering.
1980: Thomas Wassberg, längdskidor.
1979: Malmö FF, fotboll.
1978: Björn Borg och Ingemar Stenmark.
1977: Frank Andersson, brottning.
1976: Anders Gärderud, friidrott, Bernt Johansson, cykel.
1975: Ingemar Stenmark, alpint.
1974: Björn Borg, tennis.
1973: Rolf Edling, fäktning.
1972: Ulrika Knape, simhopp.
1971: Stellan Bengtsson, bordtennis.
1970: Gunnar Larsson, simning.
1969: Ove Kindvall, fotboll.
1968: Toini Gustafsson, längdskidor.
1967: Gösta "Fåglum" Pettersson, cykel.
1966: Kurt Johansson, skytte.
1965: Kjell Johansson, bordtennis.
1964: Rolf Peterson, kanot.
1963: Jonny Nilsson, skridsko.
1962: Assar Rönnlund, längdskidor.
1961: Ove Fundin, speedway, Sten "Storken" Lundin, motocross.
1960: Jane Cederquist, simning.
1959: Agne Simonsson, fotboll.
1958: Richard Dahl, friidrott.
1957: Dan Waern, friidrott.
1956: Sixten Jernberg, längdskidor, Lars Hall, modern femkamp.
1955: Sigge Eriksson, skridsko.
1954: Bengt Nilsson, friidrott.
1953: Bertil Antonsson, brottning.
1952: Walter Nyström, friidrott.
1951: Rune Larsson, friidrott.
1950: Lennart Bergelin, tennis.
1949: Gert Fredriksson, kanot.
1948: Wille Grut, modern femkamp.
1947: Gösta Frändfors, brottning.
1946: Arvid "Starke Arvid" Andersson, tyngdlyftning.
1945: Claes Egnell, modern femkamp.
1944: Nils "Mora-Nisse" Karlsson, längdskidor.
1943: Arne Andersson, friidrott.
1942: Gunder Hägg, friidrott.
1941: Alfred "Håsjö" Dahlqvist, längdskidor.
1940: Håkan Lidman, friidrott, Henry Kälarne, friidrott.
1939: Sven Selånger, backhoppning.
1938: Björn Borg, simning.
1937: Torsten Ullman, pistolskytte.
1936: Erik Larsson, längdskidor.
1935: Hans Drakenberg, fäktning.
1934: Harald Andersson, friidrott.
1933: Sven "Sleven" Säfwenberg, bandy.
1932: Ivar Johansson, brottning.
1931: Sven Rydell, fotboll.
1930: Johan Richthoff, brottning.
1929: Sven Utterström, längdskidor, Gillis Grafström, konståkning.
1928: Per-Erik "Särna" Hedlund, längdskidor.
1927: Sven Salén, segling.
1926: Edwin Wide, friidrott, Arne Borg, simning.
1925: Sten "Sten-Pelle" Pettersson, friidrott.







(visas ej)

För att vi skall slippa få in skräpkommentarer och spam av olika slag
från 'robotar' på Internet måste du skriva in en kontrollkod nedan
« skriv talet sjuttiotvå med siffror i fältet här

Kommentarer


2012-12-04 15:21   Kjell-Erik Ståhl

Grattis Lisa!
Mycket välförtjänt.

 
Följ Runner's World twitter_symbol fb_symbol

Få vårt nyhetsbrev!


Annonser